Tipy na výlety

Rač

Pořádný výhled to je  něco,  co se vozíčkáři nedostává tak často už proto, že výhled rovná se kopec a kopec rovná se velké úsilí ho zdolat.  Vyhlídka Rač je překvapivě dosažitelným piknikovým místem s výhledem takřka pohádkovým. Jdete si po zalesněném skalním hřebeni nicotných 387 metrů nad mořem a najednou se před vámi otevře nebe, široké údolí a stometrová hloubka. Rač se nachází na území chráněně krajinné oblasti Kokořínsko. Je to tu takové borovicové, voňavé a prosluněné…

Nedaleko vyhlídky se nachází Pustý zámek. Tam se s vozíkem nedostanete ani náhodou, ale ono to nevadí…. když si s sebou člověk nezapomene vzít hamaku a kafe, na vyhlídce v klidu a kráse počká, až se eventuelně zbylá část party pokochá pěknými skalními labyrinty. 

Autem se sem z hlavního města dostanete za zhruba padesát minut. Auto necháváme v Osinalickém sedle (viz mapa)  a s vozíkem nás čeká posledních šedesát metrů  stoupání po zeleně značené turistické trase, která vede po zpevněné staré silnici. 
Po této silnici s vozíkem pokračujeme co to jen jde a na chvíli necháme zelenou zmizet v poněkud outdorové lesní pěšině. Napojíme se na ni až o pár desítek metrů později. To už ale finální část  trasy vede po hřebeni, po široké lesní cestě a dá se zvládnout slušně na všech typech vozíků. https://mapy.cz/s/nukolebapo

Jedinou kontraindikací k tomuto výletu je blátivé a deštivé počasí. To v kombinaci s těžkou lesní technikou může z cesty nadělat pěknou a špatně sjízdnou paseku. Celá délka cesty je necelé dva kilometry, převýšení šedesát metrů, ale měřítko kochání sto procent.

cestou …