Tipy na výlety

Jak se Kubimu líbilo v Českém Krumlově ?

Moc. A pro nás byla jeho radost obrovskou satisfakcí. 

Český Krumlov je prostě nádherný. Obzvláště, není-li v něm příliš turistů. A to teď shodou okolností není. Historie tu dýchá z každé dlažební kostky, bavíme-li se o staré části města. Čas jakoby se tu zastavil a to je něco, co je v dnešním světě vzácné a léčivé .Je to i tím, že do centra auta nemohou. Vládnou tady chodci. Můžete se tu toulat hodiny… Sedět v kavárně, u řeky, na ostrově, na náplavce. Můžete objevovat skryté poklady, zajímavé sochy a objekty a to vše, i když vám nohy neslouží a k pohybu potřebujete vozík.

Doporučujeme električák. Nejen do zámku a zahrady se opravdu strmě stoupá. Ale stojí to za to! Nádvoří a zahrady jsme projeli komplet. Dokonce část expozice v opravených “Klášterech” je bezbarierová.

Zato najít v centru města ubytování, kde bychom mohli s Jakubem hlavu složit a nemuseli u toho nejprve vyhrát ve Sportce, kam bychom mohli zajet vozíkem a měli dost místa na pokoji, znamenalo pár perných chvil hledání a několik telefonátů. Měli jsme štěstí. Pár kroků od zámku stojí hotel Latrán, a přestože je v historické budově, má výtah do horních pater a v přízemí bezbarierový pokoj. Je dvoulůžkový, vkusně zařízený v dobovém stylu, obrácený do dvora, který je sice průchozí, ale večer v deset se zamyká a otevírá opět až v deset ráno. Do dvora vyjedete přímo z pokoje,  vysokými širokými dveřmi a můžete se schovat v malém přístřešku s posezením, který je k pokoji přitočen a zároveň ho chrání od zvědavých pohledů kolemjdoucích. Sociální zázemí je bezbariérové. Vedle tohoto pokoje je ještě jeden standardní dvoulůžák, menší, se schodem a obyčejným oknem a běžným sociálním zařízením, ale co je důležité, oba pokoje mají z chodby hotelu společný vchod a můžete je tedy nechat vzájemně otevřené, přesto vůči zbytku hotelu uzamčené. Pro čtyřčlennou rodinu skvělé !

Na snídani se s vozíkem přes pár schodů do jakéhosi mezipatra nedostanete, ovšem díky ochotným recepčním a obsluze jsme měli každé ráno nachystaný tác a Kubovi tak donesli jídlo na podnose až pod nos. Do postele ;). Obědy a večeře vyřešíte ve městě. Samozřejmě se s vozíkem nedostanete všude. I když řada zahrádek je dobře přístupná. Hned u hotelu je skvělá restaurace Depo, kam by se vešly minimálně dvě velké parní lokomotivy, takže my s Kubou jsme projeli bez nesnází. Vaří česky, chutně a mají terasu.

Apropos doprava. Auta s invalidní kartou mohou vjet do jinak dopravně omezeného centra. My s naším dlouhým a vysokým delfínem Transit Custom L2H2 projeli s rezervou městskou branou kolem katovny až před hotel a mohli v klidu a v pohodě vyložit Kubu i zavazadla. S následným parkováním je to horší. Několik metrů od hotelu je jediné vyhrazené parkovací místo pro invalidy, které je zdarma. A jak to bývá, je volné možná jen uprostřed hluboké noci. Další invalidní místa se již platí. 

Máme tip: 

Pokud budete mít štěstí jako my, zaparkujete na hlavním průtahu přes Krumlov směrem na Lipno. Kousek od vjezdu do centra je na této hlavní silnici pruh na krajnici, kam městská pokladna nedosáhne a parkujete zadarmo, jak dlouho budete chtít. U parku pod zámkem. Jinak už zbývají pouze placená parkoviště. Přestože vám hotel Latrán jedno z nich doporučí, stejně na něm necháte denně dvě až tři stovky za odstavení auta.

Coop 24/7

V Krumlově samozřejmě můžete od rána do večera a následně do rána stolovat v restauracích, kavárnách a barech. Občas je ale opravdu prima a Vaše peněženka to jistě ocení, koupit prostě jenom rohlík a minerálku, třeba. Obchody jsou situované mimo centrum a pokud nechcete startovat auto, nabízí se Coop 24/7 hned vedle městského divadla. Navíc je to obchod dostupný 24 hodin denně. A to jsme prostě museli vyzkoušet. Přes den je to úplně obyčejná sámoška, ale v půl šestý večer a pak celou noc se do ní dostanete taky! Díky vašemu mobilu, aplikaci a bankovní identitě. Je opravdu zvláštní pocit ocitnout se poprvé v úplně prázdném obchodě plném zboží. Naštěstí jsme s sebou měli novou krev, mladou Johanku, která) žila v Číně, takže se nebojí ničeho. A ano, nakoupili jsme. Johanka mluví plynně anglicky, takže následující půl hodinu vysvětlovala všem příchozím cizincům, kteří nás viděli nakupovat, že vstup je možný pouze s českou bankovní identitou.

Člověk by v Krumlově čekal, že to bude služba především pro cizince. Naopak !

Muž dvojhvězdy  https://www.youtube.com/watch?v=miSpODw9ybQ

Jeli jsme do Krumlova do divadla. Otáčivé hlediště vozíkům přístupné není, Jakub tedy představení neviděl, i když by se mu moc líbilo. Vám všem ostatním, pokud milujete  inscenace bratří Formanů, vřele doporučuji. Inscenace se plánuje i na léto 2023.